Kaktüs Bakımı, Salon Çiçeği Bakımı

Süt Ağacı (Euphorbia Trigona) Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Sulanır?

Süt Ağacı Euphorbia Trigona Bakımı, Yeşil Sütun Kaktüs, Afrika Süt Ağacı

Süt ağacı bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey için rehberimizi okuyun!

İnsanların evlerinde bu tip iç mekan bitkileri giderek yaygınlaşmaya başlıyor. Sebebi çok basit! Onlar güzel, özel ve ilginç. Ama daha da önemlisi, büyümeleri kolay ve bakım ihtiyaçlarının karşılanması konusunda oldukça esnekler!

Bu saydığım özellikler; çok seyahat ediyorsanız, çok meşgulseniz veya bitkilerinizi sulamayı unutuyorsanız çok önemlidir. İyi haber şu ki, onlara uygun şekilde özen gösterirseniz, bu salon bitkileri sizi özel, rahatlatıcı bir görünümle ödüllendirecek ve misafirlerinizden bol bol övgü almanızı sağlayacak.

Afrika Süt Ağacı olarak bilinen Euphorbia trigona (gövdesinin içinde bulunan sütlü özsu nedeniyle süt ağacı adını alıyor), Afrika’dan gelen bakımı kolay bir iç mekan bitkisidir. Doğal ortamlarında sık, dikenli çalılıklarda yetişir. İç mekanlara çok iyi uyum sağladığı için dünyanın her yerinde sağlıklı ve mutlu büyüyor.

 • Süt ağacı, açık havada büyüdüğünde küçük sarı çiçekler açabilir.
 • Süt ağacı, kaktüse çok benzese de bir kaktüs değildir.
 • Bu bitki parlak ışığı tercih eder ancak doğrudan güneş ışığında bırakmanızı tavsiye etmem. Çoğu sukulent gibi, Süt ağacı da yoğun güneş ve aşırı ısıdan zarar görebilir.
 • Süt ağacının içinde bulunan süt zehirli ve tahriş edici olduğundan çocuklar veya evcil hayvanlar için uygun değildir.
 • Çiçeklenme zamanı ilkbahar ve yazdır. Süt ağacı çiçeklenme söz konusu olduğunda yavaştır, bu nedenle çiçek açtıklarını görmek için sabırlı olmalısınız.

Süt Ağacı Güneşi Sever mi?

Bu sukulent, dolaylı ama parlak güneş ışığında büyür: güneye bakan bir pencere, içeride veya kısmi güneş alan bir dış mekanda onun için iyi olacaktır. Yaz ayları çok sıcak olmadığı sürece tam güneş alması uygundur. Aşırı miktarda parlak güneş ışığını dengelemek için ekstra sulama gerekebilir. Sıcaklık ne kadar fazlaysa sulama miktarı veya sıklığı da o kadar fazla olmalıdır ki süt ağacımız sıcaktan kavrulmasın.

Bu kuraklığa dayanıklı bitki, doğal yaşam alanında kurak bir iklime sahiptir ve oldukça yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Ancak soğuğa dayanamaz ve sıcaklık 10 C’nin altına düşerse gelişmez. Yaz aylarında çok sıcak olan bir yerde yetiştiriliyorsa, Afrika Süt Ağacı dolaylı güneş ışığı veya kısmi gölge alan bir yere yerleştirilmelidir. bitkiyi aşırı ısıdan korumalısınız. Euphorbia trigona ekstra neme ihtiyaç duymaz ve onu çok nemli bir ortamda yetiştirmek mantar veya haşere gibi sorunlara yol açar.

Süt Ağacı ‘nın kışı içeride geçirmesi gerektiğini hatırlamakta fayda var. 5 derecenin altındaki sıcaklıklar onun için ölümcüldür. Soğuk kış aylarında, bitkiyi serin bir yerde tutun ve toprağı neredeyse tamamen kuru bırakarak çok nadiren sulayın.

Dikkat! Nadir sulama her zaman düşük sıcaklıklarla ilişkilendirilmelidir. Aksi takdirde bitki uykuya geçmez ve solar.

Süt Ağacı Nasıl Sulanır?

Afrika kıtasına özgü olan Euphorbia trigona, yoğun sıcağa ve kısmi güneşe dayanabilir. Euphorbia trigona bir kaktüs değil sukulent olduğu için kuraklığa fazla tolerans göstermediğini belirtmekte fayda var. Ama ıslak toprağı da sevmez!

İlkbahar ve yaz aylarında toprağı çok hafif nemli tutun. Toprağın üstten birkaç santimi dokunduğunuzda tamamen kuru hissediliyorsa, bolca sulama gereklidir. Sadece, bitkinin suda veya ıslak toprakta durmadığından emin olun, çünkü bu durum kök çürümesine giden en kestirme yoldur.

Tüm sukulentler gibi, Afrika Süt Ağacı da iyi drenaj gerektirir, bu nedenle kullanmakta olduğunuz saksıda drenaj delikleri olup olmadığını kontrol edin. En iyi drenajı elde edebilmek için sukulent ve kaktüsler için özel hazırlanmış toprak karışımını kullanabilirsiniz.

Süt Ağacı Budama

Süt ağacının güzel görünmesi için budama işlemi gerekli değildir ve dalların kesilmesi çoğunlukla kişisel bir tercihtir, ancak bitkinin dalları zarar görmüşse gerekli olabilir. Keskin bir maket bıçağı kullanarak hasarlı dalları etkilenen alanın 3-5 cm altından kesin. Afrika süt ağacı özsuyu bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabileceğinden, kesim yaparken koruyucu eldiven giymeyi ihmal etmeyin. Kesilen dal birkaç gün içinde iyileşir ve yeni bir dal büyür.

Afrika süt ağacı, bakımlı olduğu sürece hastalıklara ve böceklere karşı dayanıklıdır. Toprağı fazla sulamamaya özen gösterin ve bitkiye iyi güneş ışığı yanında hava sirkülasyonu sağlayın.

Zayıflamış Afrika süt ağacı, böceklere karşı hassas olabilir. Bitkide pamuk benzeri iplikler görüyorsanız, bunları alkole batırılmış bir kağıt havlu kullanarak silin. Büyük bir böcek istilası varsa, böcekleri çıkarın ve bitkiye doğal bir böcek ilacı püskürtün.

Afrika Süt Ağacı Çoğaltma ve Köklendirme

Euphorbia trigona, ondan kestiğiniz dallarla kolayca çoğaltılır. Dalı yavaşça gövdeden çıkarın. Gövdeden akan sütün sızmasını ve yaranın iyileşmesini bekleyin. Bu aşamada yaranın daha çabuk kurumasını ve mikrop kapmasını önlemek için açık yaraya bir miktar tarçın dökebilirsiniz. Yarası kuruyan parçayı doğrudan kaktüs – sukulent toprağı karışımına ekebilirsiniz. Kestiğiniz dal hızla köklenecektir. Taze yaprakların büyümesi bitkinin köklendiğinin bir işaretidir.

Afrika Süt Ağacı Saksı Değiştirme

Bitki hızlı büyüyorsa ve mevcut kabı artık boyuta uygun değilse, saksı değişim işleminin ilkbaharda yapılması önerilir. Çoğu Euphorbia Trigona, iki yılda bir saksı değişimi gerektirir.

Afrika Süt Ağacı büyüdüğünde, saksı değiştirme işlemi biraz zor olabilir. Bu nedenle, saksı değiştirmek yerine her baharda eski toprağın en üstündeki birkaç santimi yeni toprakla değiştirebilirsiniz. Bu işlem bitki için gerekli olan mineral akışını devam ettirecektir.

SONUÇ OLARAK

Afrika Süt Ağacı bitkileri, çoğu sukulent gibi, dünyada bakımı en kolay bitkiler arasındadır. Bu avantajın yanı sıra, birkaç faydası daha vardır.

Evinizdeki havayı temizleyebilir ve nem seviyelerini iyileştirebilirler. Sukulentler, havaya bir miktar su bırakarak nemi düzenlemeye yardımcı olurlar.

Seni daha mutlu ederler. Doğada yürümenin beynimizde ki oksijen miktarını arttırdığını ve daha rahat olmamıza yardımcı olduğunu biliyoruz, ancak odamızdaki tek bir bitki bile daha dikkatli olmamıza ve ruh halimizi aydınlatmamıza yardımcı olabilir.

Evin havasını değiştirirler. Sukulentler güzel bir alan yaratmaya yardımcı olur ve herhangi bir masa veya kitap rafına kolayca uyum sağlar. Evinizin tasarımına katkıda bulunur.

Euphorbia trigona, başka hiçbir bitkinin gelişmediği noktalar için harika bir bitkidir. Sağlıklı ve mutlu büyümesi için fazla bir şeye ihtiyacı yoktur, bu nedenle bu serüvene yeni başlayan bitki severler  ve meşgul insanlar için mükemmel bir seçimdir.

Yazımı Nasıl Buldun ?

Yazımı beğendin mi ? Umarım aklındaki soruların en azından bir tanesinin cevabını burada bulmuşsundur. Bu konu hakkında aklına takılan her şeyi veya fikirlerini benimle paylaşmandan memnuniyet duyarım. Düşünce ve yorumlarını bu yazının altına bekliyorum…

Süt Ağacı (Euphorbia Trigona) Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Sulanır?” ile ilgili 12 düşünce

 1. Ferhat Dalkılıç dedi ki:

  Süt bakımı konusunda merak ettiğim sorulara cevap niteliğinde oldu teşekkürler hocam

 2. Fatma dedi ki:

  süt ağacı hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum çok güzel bir makale olmuş başarılar dilerim

  1. MEKA BOTANİK dedi ki:

   Beğenmenize çok sevindim değerli yorumunuz için teşekkür ederim 🙏

 3. Tugce dedi ki:

  O kadar guze bir makale olmuş ki Harika bilgiler vermişsiniz benim de süt ağacım var ve nasıl bakacağımi bilemiyordum çok guzel bir yazi olmuş teşekkürler

  1. aynurguder5 dedi ki:

   Makalesini çok beğendim çok faydal bilgiler edindim birkaç değişik renkte sut ağacım var yazılanlara uyarak büyüyeceğiz verdiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

 4. Murat T dedi ki:

  Bu süt ağacını çok merak ettim. Ankara Gölbaşı’nda yetiştirebilir miyim acaba?

  1. MEKA Botanik dedi ki:

   Merhaba Murat bey ☺️ Euphorbia türleri soğuğa karşı çok dayanıklı olmayan türlerdir ancak iç mekanda kalorifer gibi yapay ısıtıcılardan uzakta rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bizden Euphorbia satın alan ve Ankara’da yaşayan birçok müşterimiz var ☺️

 5. Melek dedi ki:

  Ne kadar değerli bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık çok bilgilendirici oldu

  1. MEKA Botanik dedi ki:

   İşinize yaradıysa ne mutlu bana 🙏 değerli yorumunuz için teşekkür ederim

 6. Kahraman dedi ki:

  Müthiş… 👍

 7. Serkan dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten bu bilgi işime yaradı teşekkürler

 8. Onur atak dedi ki:

  Detaylı bir yazı, daha önce bu kadarını okumamıştım, evdekiler ısrarcı süt ağacı icin benim için harika bir bilgilendirme oldu sayenizde. Teşekkürler 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir