Salon Çiçeği Bakımı

Atatürk Çiçeği (Ponsetya) Bakımı, Sulamadan Çoğaltmaya Herşey

Atatürk Çiçeği evde nasıl bakılır?, Atatürk çiçeği nerede durmalı?,Atatürk çiçeği nasıl canlandırılır?,Atatürk çiçeği nasıl çiçek açar?

Atatürk çiçeği olarak bilinen bir Euphorbia Pulcherrima,  Aralık ayının kasvetli günlerinde evinize renk getirecek. Eğer bu bitkiyi satın aldıysanız veya bu bitkiye zaten sahipseniz Atatürk çiçeği bakımı konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu yazımızda bulacaksınız. Sağlıklı bir Atatürk çiçeği için yazımızı okumaya devam edin…

Atatürk Çiçeği Nerede Durmalı?

Atatürk çiçeği bakımı söz konusu olduğunda sıcaklık ve ışık ihtiyacı yıl boyunca aynı değildir. Bitkinin her zaman dona ve soğuk hava akımlarına maruz kalmasından kaçının. Ponsetya çiçeği için evinizdeki en iyi yeri bulmak biraz zor olabilir. Çiçek açana kadar olan dönemde, gündüzleri parlak gün ışığında ve geceleri ise karanlık bir odada ışıksız kalmak ister.

Bitkiniz çiçek açarken, parlak ışık ihtiyacı devam eder, ancak artık ekstra karanlık gecelere gerek yoktur. Çiçeklenme döneminden Nisan ayına kadar daha serin, daha karanlık bir yer tercih edin.

Atatürk Çiçeği Toprağı Nasıl Olmalı ?

Atatürk çiçeği iyi drene olan bir toprak tipine dikilmelidir. Elinizde bulunan toprağın drenajını arttırmak için perlit ve hindistan cevizi ile birleştirerek kendi Atatürk çiçeği toprağınızı kolayca yapabilirsiniz . Drenajı daha da iyileştirmek saksı altında drenaj delikleri olan saksılar tercih edebilirsiniz.

Atatürk Çiçeği Nasıl Sulanır ?

Diğer bakım gereksinimleri gibi, Atatürk çiçeği sulama ihtiyaçları da yıl boyunca değişiklik gösterir. Çiçeklenme döneminde bol nem ve düzenli sulama bitkiniz için oldukça iyidir; toprağın üst kısmı kurur kurumaz su verebilirsiniz.

Çiçek açtıktan sonra bitki yapraklarının çoğunu döker ve bu nedenle daha az suya ihtiyaç duyar. Bu durum yaşandığında bitki toprağı önemli ölçüde daha fazla kurumaya bırakılmalıdır.

Büyüme mevsimi ile birlikte yeni yapraklar görünmeye başladığında, düzenli bir sulama programına geri dönebilirsiniz. Bitki büyüyüp çiçek açarken, bitkinizin neme ihtiyacı olacaktır. Onu 1-2 saatliğine buharlı ve nemli bir odaya alabilirsiniz.

Bitkileriniz için bir nemlendirici kullanıyorsanız, Atatürk çiçeği yılın bu zamanında nemlendiricinin yanına yerleştirilmekten mutluluk duyacaktır.

Atatürk Çiçeği Nasıl Gübrelenir , Nasıl Çoğaltılır, Nasıl Çiçek Açar?

Atatürk Çiçeği Nasıl Gübrelenir ?

Atatürk çiçeği, çiçeklenme döneminde veya daha sonra gelen büyümenin olmadığı dönemde gübreye ihtiyaç duymaz. Aslında bu süre zarfında gübre kullanmak olumsuz etki yapar. İlkbaharın sonlarında bitkiniz büyümeye başladığı zaman, kullandığınız herhangi bir gübre ile iki haftada bir besleyin.

Atatürk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır ?

Atatürk çiçeğini çoğaltmak çok hiç zor değildir. Bu bitkiler gövde ve dallardan alınan kesimler yoluyla çoğaltılır. Bir kesim yapmak için tek yapmanız gereken;

  • Temiz bir bıçak veya makas kullanarak sağlıklı büyüyen bir sürgünün üst kısmını kesmektir.
  • Kesimin en az yaklaşık 5 veya 7,5 santimetre uzunluğunda olduğundan ve birkaç yaprağı olduğundan emin olun.
  • Kesiminizi aldıktan sonra, onu suda veya toprakta köklendirmeyi seçebilirsiniz. Su yayılımı, bitkinin köklerinin geliştiğini ve daha hızlı olduğunu görmenizi sağlarken, toprak yayılımı, yeni bitkinizi daha sonra dikmenizi gerektirmediği için daha pratiktir.
  • Kesiminizi toprakta köklendirmek için, elinizde varsa bir miktar köklendirme hormonuna daldırabilirsiniz.
  • Ardından, bir saksıyı normal Atatürk çiçeği toprağı ile doldurun ve kestiğiniz parçayı oraya dikin.
Atatürk çiçeği nasıl çiçek açtırılır?, Atatürk çiçeği nasıl bakılır?, Atatürk çiçeği çoğaltma

Atatürk Çiçeği Nasıl Çiçek Açtırılır ?

Her şey yolunda gittiyse ve Atatürk çiçeği yaz ayından sonra bitkiniz hayatta ve mutluysa. Bazı özel önlemler almadığınız sürece önümüzdeki kış aylarında yeniden çiçek açacağının garantisi yoktur. Daha önce tartışıldığı gibi, çiçek açana kadar olan dönemde, bir Atatürk çiçeği, takdir ettiği yaprak rengini geliştirmek için uzun ve tamamen karanlık gecelere ihtiyaç duyar.

Bu tamamen karanlık kelimesi şu anlama geliyor ; Birçok kaynak, gece boyunca herhangi bir ışığın bitkiye ulaşmasını önlemek için bir kutu ile kapatılması gerektiğini söylüyor. Gündüzleri bunun tersini yapın ve bol miktarda ışık aldığından emin olun. Çiçekler ortaya çıktıktan sonra, bitkinin gece örtülmesi artık gerekli değildir.

Atatürk Çiçeği Zehirli mi , Ölmekte olan Atatürk Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

 

Atatürk Çiçeği Evde Zararlı mı ?

Atatürk çiçeğinin kediler, köpekler ve hatta insanlar için oldukça toksik olduğuna inanılmaktadır. Ancak, neyse ki, gerçekte durum böyle değil. Bitkinin özsuyu cildi tahriş edici olmasına ve yutulması durumunda bazen kusma ve ishale neden olur. Buna rağmen, sevgili evcil hayvanınız birkaç yaprağı çiğniyorsa paniğe gerek yoktur. Tüm sorunlardan kaçınmak için Atatürk çiçeğinizi ulaşılması zor bir yere yerleştirmeyi deneyin.

Atatürk Çiçeği Nasıl Canlandırılır ?

Ölmekte olan bir Atatürk çiçeğini canlandırma konusuna gelelim. Bunun için tropik bitkinin en uygun yetiştirme koşullarından bazılarını evinizde yeniden yaratmak önemlidir.

Ölen bir Atatürk çiçeği, genellikle yetersiz sulama ve düşük nem nedeniyle kuraklık stresinden kaynaklanır. Atatürk çiçeği, kuraklıktan muzdarip olursa solgun hal alır. Ponsetya çiçeği soğuğa dayanıklı değildir ve 15°C ‘den düşük sıcaklıklar Atatürk çiçeğinin ölmesine sebep olur.

Atatürk çiçeği yaprak döküyorsa, soluyorsa, sararıyorsa veya siyaha dönüyorsa nasıl canlandıracağınızı öğrenmek için (Yaprak Döken ve Sararan Atatürk Çiçeği Nasıl Canlandırılır ?) adlı konumuzu mutlaka okumalısın.

Atatürk çiçeği bitkisinin bakımı hakkında daha fazla sorunuz varsa bu kış aylarının favori bitkisi ile kendi deneyiminizi paylaşmak istiyorsanız, aşağıya bir yorum bırakmaktan çekinmeyin!

Atatürk Çiçeği (Ponsetya) Bakımı, Sulamadan Çoğaltmaya Herşey” üzerine bir düşünce

  1. Onur atak dedi ki:

    İsmi gibi muhteşem bir çiçek ama bakımı konusunda bu kadar detaydan habersizdim. Artık sizin önerilerinize göre bakımlarını tamamlayacağım 👏👍 teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir