Salon Çiçeği Bakımı

Salon Bitkileri Bakımı İçin 7 Harika İpucu

Salon Bitkileri Bakımı ve Çoğaltılması

Salon bitkisi koleksiyonunuzda hangi bitkiler olursa olsun, hepsinin benzer temel gereksinimleri var. İşte bu yazımızda salon bitkilerinin nasıl sulanması gerektiğinden, doğru ışık miktarı sağlamaya kadar, salon bitkilerinizi sadece canlı tutmakla kalmayacak büyümesini ve gelişmesini de sağlayacak ipuçları vereceğim.

Tüm salon bitkilerinin bakımı , yetiştirilme tekniklerine ve yıl boyunca bitki gelişimindeki değişikliklere bağlı olarak, farklı farklı sulama gereksinimleri vardır. Düzenli bir sulama programı uygulamak yerine bitkinizin ihtiyaç duyduğu kadar sulama yapmak en iyisidir.

Yaygın olarak, uygun boyutlarda bir saksıda. İyi drene edilmiş toprakta yetişen bitkiler, toprağın üstten 2 ila 3 santimi kuru hissedildiğinde sulanmalıdır. Kaktüsler ve sukulentler, salon bitkilerine kıyasla çok daha az suya ihtiyaç duyarlar ; çiçekli bitkiler ise genel olarak biraz daha fazla sulanmak isterler.

Salon bitkilerinin ölümünün ardında yatan en büyük neden, aşırı sulamadır. Ne kadar sulayacağınızdan emin değilseniz, saksı altından su çıkana kadar su verebilirsiniz.

2- Salon Bitkilerini Düzenli Olarak Gübreleyin

İç mekan bitkilerini ne zaman sulayacağımızı kolayca anlayabiliriz, ancak ne yazık ki ne kadar gübreleme yapacağınızı anlamanın kolay bir kuralı yoktur: Gübreleme, bitkinin büyüme hızına, yaşına ve mevsimlere bağlı olarak yapılır.

Çoğu salon bitkisi ilkbahar ve yaz aylarında büyüme eğilimindedir, bu sebeple onları gübrelemek için en iyi zaman budur. Sonbahar ve kış mevsimlerinde ise iç mekan bitkileri gübreye çok fazla ihtiyaç duymazlar.

Aşırı sulama yapmak ne kadar zararlıysa, salon bitkilerinizi aşırı gübrelemekte bir o kadar zararlıdır. Bitkiye verilen gereğinden fazla gübre onun köklerini yakabilir ve büyümelerini engelleyebilir.

Bitkileriniz için en doğru oranlarda bileşenlere sahip gübreyi kullanmanızda bitki gelişimi için oldukça büyük önem taşımaktadır. Çiçekli bitkiler için, sırasıyla azot, potasyum ve fosfor oranlarının nispeten eşit olduğu bir gübre kullanın.

3- Gerektiği Zaman Salon Bitkilerinizi Çoğaltın

Arada bir bitkilerinizi ayırmak veya diğer yöntemlerle çoğaltmak bitkinizi sağlıklı tutmanın bir başka püf noktasıdır. Aşırı büyümüş bir bitkiyi canlandırmaya ve taze büyümeye teşvik eder. Ayrıca, zaten sahip olduklarınızdan daha fazla bitki elde etmenin ucuz bir yolu.

Philodendron, deve tabanı ve salon sarmaşığı gibi ev bitkileri, gövdelerinin toprakla temas ettiği yerlerden yeni kökler verirler, bu özellikleri onları çelikten yeni bitkiler üretmek için iyi birer aday yapar. Sadece tek bir yapraktan yeni salon bitkileri köklendirebilirsiniz ; sadece sap ucunu birkaç hafta suya koyarak kök vermesini beklemeniz gerekiyor.

Bu ve bunun gibi bir çok yöntemle hem yeni bitkiler edinebilir hem de eski bitkilerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

4- Aşırı Büyümüş Salon Bitkilerinin Saksılarını Değiştirin

Salon bitkilerinizin saksı değişimine ihtiyacı olup olmadığından emin değil misiniz? Öyleyse, bitkilerinizin köklerine bir göz atın. Kökler kabın içinde dönüyor ve kabın şeklini alım vaziyette ise, bitkinin saksı değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Bitki saksısı değiştirme konusunda önemli noktalardan biri ise bitkinizi her zaman sadece bir boy büyük saksıya geçirmelisiniz. Eğer saksı değiştirmek istemiyorsanız, keskin ve steril  bir bıçakla köklerinin bir kısmını budayın ve daha önce kullanılmamış taze bir toprak kullanarak saksıya tekrar yerleştirin.

İlkbahar ve yaz mevsimleri, salon bitkilerinizin saksılarını değiştirmek için en ideal mevsimlerdir.

5- Salon Bitkilerinizin Tozlu Yapraklarını Temizleyin

Neredeyse tüm salon bitkilerinin yapraklarında toz birikir, düzenli yaprak temizliğiyle bitkileriniz çok daha iyi görünür. Bu işlem için onları oda sıcaklığında suyla hafif bir duş aldırın veya bitkiler tüylü yapraklara sahipse (tüyler nemi tutabilir ve hastalığa sebebiyet verebilir) yumuşak bir fırça ile tozunu almanız yeterli olur.

Yaprakları pürüzsüz bitkiler için, biriken tozları bir bez yardımıyla nazikçe silebilirsiniz. Bu uygulama bitkinizin daha iyi görünmesini sağladığı gibi aynı zamanda daha fazla ışık emmesine yardımcı olur.

6- Salon Bitkilerini Budama Zamanı

Öncelikle yılın herhangi bir zamanında budama yapabilirsiniz, ancak budama yapmadan önce bu işin mantığını kavrayalım. Salon bitkilerini budamanın ana sebepleri, daha iyi görünmelerini sağlamak ve gereğinden fazla büyümelerini önlemektir.

Aşırı büyümüş ve yayılmaya başlamış durumda olan salon bitkilerini 10 ila 15 cm boyunda kesmek onları gençleştirmeye yardımcı olur. Bu yöntem, salon sarmaşığı gibi bitkileri büyümeye teşvik eder.

Kesimlerinizi, bir sap üzerinde bir dizi tomurcuk veya yan sürgünün hemen üzerinde yapmaya özen gösterin. Bu bölümler yeni büyümenin başlayacağı yerlerdir.

Hastalıklı bitkilerinizde ki sorunun yayılmasını önlemek için ölü veya hastalıklı yaprakları ve gövdeleri sağlıklı bitkiden ayırmak için de budama yapabilirsiniz.

7- Solmuş Çiçekleri ve Ölü Yaprakları Kesin

Bitkilerinizin daha fazla çiçeklenebilmesi, çiçek hastalıklarını önleyebilmek için bitkilerinizde bulunan solmuş çiçekleri keserek temizleyin. Bu sırada sararmış, kahverengi veya solmuş yaprakları çıkardığınızdan emin olun.

Bitkinin sapına zarar vermeden temiz bir kesim yapmak hayati önem taşır. Bunun için maket bıçağı veya keskin bir makas kullanın. Mantar ve hastalıkları diğer bitkilerinize bulaştırmamalısınız. Bu sebeple farklı bir bitkiye işlem yapmadan önce budama bıçaklarını alkolle silmek iyi bir fikirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir