Salon Çiçeği Bakımı

Philodendron Bakımı: Philodendron Türleri Nasıl Yetiştirilir ?

Philodendron Türleri, Philodendron birkin, Philodendron bakımı

Philodendron bakımı en kolay salon bitkilerindendir. Az bakım gerektiren bir iç mekan bitkisi arıyorsanız, bir Philodendron tam olarak aradığınız bitki türüdür.

Philodendron Bakımı Püf Noktaları

  1. Drenaj delikleri olan bir saksı seçin. Saksı altındaki drenaj delikleri fazla suyun dışarı çıkmasına yardımcı olur, drenaj delikleri olan bir saksı bitkinizin aşırı sulanma riskini azaltacaktır.
  2. İyi drene olan kaliteli bir toprak karşımı kullanın. Karışımda bir miktar kum veya perlit bulunan iyi drene olan toprağın kullanılması, aşırı sulanma ve kök çürümesi riskini daha da azaltacaktır.
  3. Bitkiyi aydınlık bir yere yerleştirin. Philodendron türleri dolaylı ışığa yerleştirildiklerinde gelişirler. Doğal tropik ortamlarında nadiren doğrudan güneş alırlar. Bununla birlikte, dayanıklıdırlar ve doğrudan güneş ışığı ve küçük miktarlarda düşük ışık dahil olmak üzere neredeyse tüm ışık koşullarına tolerans gösterirler.

Philodendron Nedir?

Philodendronlar, Orta ve Güney Amerika’ya özgü tropikal bitkilerdir. Bu yaprak dökmeyen uzun ömürlü bitkiler, Araceae ailesine aittir. Her biri kendine özgü çeşitleri olan yüzlerce Philodendron türü vardır. En yaygın Philodendron bitkileri, kalın, mumsu, koyu yeşil yapraklarla süslenmiş uzun asmalar veya gövdeler üretir. Yıl boyunca iç mekanlarda yetiştirilebilir ve hızlı büyürler. Philodendron türüne ve bulundukları saksının boyutuna bağlı olarak büyüme hızı değişiklik gösterir.

Philodendron Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Yapılır ?

Philodendron türlerini büyütmek ve onlara bakmak oldukça kolaydır. Sizlere bitkinizin gelişmesine yardımcı olmak için izlenecek birkaç bitki bakımı ipucunu aşağıda paylaştım:

  1. Bitkinizi her 7 ila 14 günde bir sulayın. Bitkinizde sarı yapraklar oluşmaya ve yapraklar yavaş yavaş düşmeye başlarsa, bu durum bitkinizi fazla suladığınızın bir işaretidir. Bunu önlemek için, sulamalar arasında toprağın üst kısmının tamamen kurumasını bekleyin.
  2. Philodendron ‘unuzu düzenli olarak budayın. Bitkilerinizi budamak, yeni yaprak ve dalları büyümeye teşvik eder. Bitkilerinizin kötü form almasını önler. Yeni yapraklara yer açmak için ölü yaprakları kesin. Kestiğiniz dal ve yaprakları saklayın – çoğaltma için kullanılabilirler.
  3. Bitkinizin büyümesini kontrol altına almak için gerektiğinde onu çoğaltın. Bitkinizi çoğaltırken, 7 ila 15 santimlik sapı kesmek için keskin bir çift bahçe makası kullanın. Alt yaprakları yavaşça çıkarın, gövdede 4 ila 6 yaprak bırakın. Sapı nemli toprağa yaklaşık 5 ila 7 santim derinliğe dikin, toprağın gövdenin etrafında sıkı olduğundan ve yaprakların hiçbirinin gömülmediğinden emin olun.
  4. Böceklere dikkat edin. Philodendron türleri; böcekler, örümcek akarları ve yaprak bitleri gibi yaygın haşerelerin avına düşebilir. Bitkinizin sağlığını koruyarak zararlıları uzak tutun.
  5. Bitkinizi her ay gübreleyin. Soluk yeni yapraklar genellikle bitkinizin yeterli kalsiyum veya magnezyum almadığını gösterir. Bitkinizi ayda bir suda çözünür bir ev bitkisi gübresiyle gübrelemek, bitkilerinizi sağlıklı, güçlü ve güzel tutacaktır.
  6. Bitkinizi çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun. Philodendron türleri, yutulduğunda insanlar ve evcil hayvanlar için zehirli olabilir, ancak öldürücü değildirler. Evcil hayvanınız veya çocuklarınız varsa, Philodendron bitkisini bir yer bitkisi olarak kullanmamak en iyisidir.
  7. Philodendron salon bitkileri tipik olarak olgun iç mekan bitkileri olarak satılır ve saksı değişimi gerektirmez. Bununla birlikte, Philodendronunuz büyüdükçe, onu daha büyük bir saksıya taşımak veya yepyeni bir bitki için çoğaltmayı deneyebilirsiniz.

Philodendron Nasıl Sulanır?

Bu bitkiler genellikle orta derecede toprak nemi ister. Toprağın üst kısmı kuruduğunda su verin. Hem aşırı sulama hem de su içinde kalma, yaprakların sarkmasına neden olabilir, bu nedenle sulama zamanını mutlaka yapraklara değil toprak kuruluğuna göre belirleyin. Philodendron türleri, ıslak toprakta durmak değildir kök çürümesine yol açabileceği için iyi sonuçlanmaz. Tüm iç mekan bitkileri için ve kışın sulamayı azaltın.

Philodendron Işık İhtiyacı Nasıldır?

Philodendronlar, genel olarak en iyi kısmi güneş ışığında büyürler. Doğal olarak, doğrudan güneş değil, tropikal bir gölgelik altında filtrelenmiş ışık alırlardı. İç mekanlarda; onları parlak, dolaylı ışık alan bir pencerenin yanına yerleştirin. Çok az ışık, yapraklar arasında çok fazla boşluk olan seyrek büyümeye neden olabilir. Ancak çok fazla ışık aynı anda birçok yaprağın sararmasına neden olabilir. (Sadece birkaç yaprağın sararması durumu  genel olarak normal kabul edilir.)

Philodendron Sıcaklık ve Nem İhtiyacı Nasıldır?

Philodendronların sıcaklık toleransı türlere göre değişiklik gösterir. Genel olarak, 12 derece altındaki sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdırlar. İç mekanlar, onları soğuk hava akımlarından korur ve iç mekanlarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Bu bitkiler nemi sever, bu nedenle kuru bir iklimde yaşıyorsanız Philodendronunuzun etrafındaki nemi artırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için, bitkiyi birkaç günde bir sprey şişesindeki suyla buğulayabilirsiniz.

Philodendron Türleri: En yaygın Philodendron türleri şunlardır:

Philodendron birkin: Yeşil yaprakları üzerinde göz kamaştıran beyaz çizgileri olan güzel bir salon bitkisidir. Nadir bir türdür.

Philodendron scandens: Bu bitki çok popülerdir bir tırmanıcıdır. Sizler onu salon sarmaşığı ismiyle daha iyi tanırsınız. Bazen çok renkli olan kalp şeklinde yaprakları vardır.

Philodendron erubescens: Bu tür, kırmızımsı sapları ve yaprakları olan güçlü bir tırmanıcıdır.

Philodendron melanochrysum: Bronz pudralı koyu, kadifemsi yaprakları ile çarpıcı bir salon bitkisidir. Nadir bulunan bir türdür.

Philodendron rojo: Bakımı kolay ancak oldukça güçlü bir melezdir.

Philodendron bipinnatifidum: Derin yaprakları olan büyük bir bitkidir ve bazen Sarmaşık Deve Tabanı olarak adlandırılır.

Philodendron için Saksı Tercihi ve Saksı Değişimi

Bitkinizin kökleri topraktan ve saksının drenaj deliklerinden dışarı çıkmaya başladığında, Philodendron ‘un saksı değiştirme zamanı gelmiş demektir. Saksı değişimi için en ideal zaman ilkbahar sonu veya yaz başıdır. Her saksı değişiminde mevcut saksısının sadece bir boy büyüğünü seçin. Bitkinizi eski saksısından nazikçe çıkarın, altta ve kenarlarında taze toprak olacak şekilde yeni saksısına yerleştirin. Ardından bitkiyi iyice sulayın.

Philodendron Sarı Yaprak Sorunu

Çok soğuk su vermek, yeterli güneş ışığı vermemek veya bitkiyi çok fazla parlak ışığa maruz bırakmak gibi çeşitli sorunlar yaprakların sararmasına neden olabilir. Yaşlı yapraklar sararıyorsa, bitkiyi yetersiz suluyor olabilirsiniz. Daha genç alt yaprak kümeleri sararıyorsa, bitkiyi fazla suluyor olabilirsiniz. Çoğu durumda, bitkinizin tepkisini görmek için bu faktörleri değiştirin ve bitkinizdeki değişimleri gözlemleyin.

Philodendronunuza bitki besini verecekseniz, besin vermeden önce toprağı sulamalısınız. Bitkinize suyla seyreltilmiş bir bitki besini verin ve ardından bitkiyi tekrar sulayın. Bu uygulama, köklerin gübre içindeki kimyasallar tarafından yakılarak sararmaya neden olmamasını sağlar.

Yaprakta Sararma ve Çürük Kokusu Var

Bitkinizin yaprakları çok çabuk sararıyorsa, bu kök çürümesinin bir belirtisi olabilir. Bu durumun hızlı bir şekilde fark ederseniz, bitkiyi kurtarabilirsiniz. Çürük kokusu için toprağı koklayın veya kök sağlığını kontrol etmek için bitkiyi topraktan çıkarıp kökleri kontrol edin. Çoğu zaman, kökte siyah çürük parçaları görürsünüz. O kök parçalarını kesin ve köklerin beyaz veya sarı kısımlarını taze toprakla temiz bir kapta yeniden dikin.

Yapraklarda Sarı Lekeler Var

Bitkinizin yapraklarında küçük sarı lezyonlar veya lekeler fark ederseniz, bu mozaik virüsünün bir işareti olabilir. Bitkinin kendini savunmasına yardımcı olarak virüsten kurtulabilirsiniz. Havalar sıcaksa; dolaylı ve doğal ışık için bitkiyi dışarı çıkarın. Hastalıklı bitkiyi diğer bitkilerden en az 60 santim uzakta tutun. Hastalıktan etkilenen yaprakları keserek bitkiden ayırın. Yaprakların yüzeyindeki tozları temizleyin. Bitkinin daha güçlü büyümesine yardımcı olmak için toprağa seyreltilmiş azot bakımından zengin bir gübre / sıvı besin uygulayın.

 

Philodendron bakımı kolay mı?

Bu türün büyümesi ve bakımı özellikle kolaydır, bu da onları bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar için mükemmel bir seçenek yapar.

Philodendron ne kadar hızlı büyür?

Philodendron türü salon bitkileri çok hızlı büyüyen bitkilerdir; İlkbahar ve yaz aylarında haftada 10 santime kadar büyüyebilirler.

Philodendron ne kadar yaşayabilir?

Doğru koşullar sağlanırsa, bu bitki onlarca yıl yaşayabilir. Blog yazımız bu bitkinin bakımı için size rehberlik edecek ve bitkinizi uzun yıllar sağlıkla büyütmenizi sağlayacak.

KAÇIRILMAYACAK FIRSATLAR

[smart_coupons coupon_code=”CALATHEA30″ is_clickable=”yes”]

[smart_coupons coupon_code=”FUSYA15″ is_clickable=”yes”]

[smart_coupons coupon_code=”MEKA10″ is_clickable=”yes”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir