Salon Çiçeği Bakımı

Monstera – Deve Tabanı Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Monstera – Deve Tabanı Nedir?

Monstera diğer bir adıyla Deve Tabanı, Orta Amerika’nın yağmur ormanlarına özgü, yaprak dökmeyen tropik sarmaşık türleridir. Nadiren çiçek açarlar. Monstera türleri, doğal yaprak delikleriyle ünlüdür. İç mekan bitkileri olarak genellikle iki farklı Monstera türü yetiştirilmektedir. Monstera deliciosa ve Monstera adansonii. Monstera adansonii; daha uzun, sivrilen yapraklara ve tamamen kapalı yaprak deliklerine sahip olmasıyla Monstera deliciosa ‘dan farklılaşır. Monstera deliciosa yaprak delikleri sonunda kenarlara doğru büyür ve olgunlaştıkça açılır.

Delikli Monstera Yaprakları Nasıl Oluşur?

Monstera türleri , yaşlandıkça yani büyüdükçe delikli yapraklar oluşturur. Yaklaşık bir metrelik bir genişliğe ulaştığında delikli yeni yapraklar yetiştirmeye başlarlar. Bitki tabanından gelen daha eski, daha küçük yaprakları keserseniz, bu uygulama bitkiyi daha büyük yapraklar üretmeye teşvik edecek ve delik oluşumunu kolaylaştırır.

Monstera Türlerinin Işık İhtiyacı Nasıldır?

Parlak ila orta derecede dolaylı ışıkta gelişir. Yoğun ve bitkiye doğrudan gelen güneş ışığı için uygun değildir, ancak buna dayanacak şekilde iklimlendirilebilir. Gün içinde birkaç saat yakıcı olmayan güneşe çıkararak onu bu duruma alıştırabilirsiniz. Sıcak aylarda çok fazla doğrudan ışık yaprakları yakabilecek olsa da, bitkinizin yemyeşil büyüyebilmesi için iç mekan bitkilerini yılda en az bir kez doğrudan güneş ışığına maruz bırakın.

Monstera Türleri Nasıl Sulanır? 

Monstera kaç günde bir sulanır? sorusunun cevabına gelelim Bitkiye büyüme mevsimi boyunca her 10 ila 14 günde bir düzenli sulama yapın. Ne kadar su vereceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz; fazla su, saksı altındaki drenaj deliklerinden boşalana kadar sulama yapabilirsiniz. Sulama sonrası bitki ihtiyaç duyduğu tüm suyu aldığı için fazla suyu bitkinin kabına geri koymayın. Sulamalar arasında toprağın hafifçe kuruması gerekir. Sadece sonbahar ve kış aylarında ara sıra sulayın. Profesyonel bir tavsiye isterseniz hem sulama yaparken hem de iç mekanda ki nemi artırmak için, dinlendirilmiş su veya yağmur suyu kullanın.

Gübreleme

Monstera nasıl hızlı büyür? Deve tabanı bitkim neden gelişmiyor? gibi sorular alıyorum. Bir bitkiyi gübrelemek onun büyümesine yardımcı olmanın en önemli parçalarından biridir. Bitkiyi büyüme mevsimi boyunca birkaç haftada bir beslemek için dengeli bir sıvı (20-20-20) gübre seçin. 1/2 çay kaşığı gübreyi bir litre suda seyreltin. Seyreltilmiş gübreyi düzenli sulama yerine kullanın. Karışımı drenaj deliklerinden akmaya başlayana kadar toprağa dökün. Fazla seyreltilmiş gübreyi atın çünkü bitki ihtiyacı olanı almıştır ve boşalttığı fazlalığı kullanamaz.

Sıcaklık ve Işık

Çoğu ev bitkisi gibi Monstera türleri de 18°C – 30°C aralığındaki sıcaklıkları tercih eder. Benim tavsiyem 15°C altına düşmesine izin vermemek en iyisidir. Parlak, dolaylı güneş ışığını tercih eder. Sıcak aylarda çok fazla doğrudan ışık yaprakları yakabilir. Yine de, yemyeşil bir görüntü için iç mekan bitkilerini yılda en az bir kez doğrudan güneş ışığına maruz bırakın. Monstera türleri, doğal ortamlarında açık havada; derin ormanlık alanların tam gölgesinde veya hafif ormanlık alanların yarı gölgesinde büyürler. Halinden memnun bir Monstera bitkisi için doğal ortamını taklit etmek yapabileceğimiz en iyi şeydir.

Toprağı nasıl olmalıdır?

Evde bir saksı bitkisi olarak yetiştirildiği zaman, turba bazlı saksı ortamı gerektirir. Açık havada; hafif kumlu, orta tınlı ve ağır killi topraklar için uygundur. Benim gözlemlerim doğrultusunda en iyi gelişim, çok iyi drene edilmiş, orta derecede nemli toprakta görülür. Gerektiğinde toprak havalandırmasını artırmak için perlit veya lav taşı gibi malzemeleri mevcut toprağınıza karıştırın.

Monstera Türlerinin Yaygın Sorunları

Monstera (Deve tabanı) türleri kolay yetiştirilen bitkilerdir ve genellikle haşere içermez. Bitki yapraklarının düzenli olarak silinmesi ve sprey ile nemlendirilmesi haşereleri ortaya çıkar çıkmaz yok etmek için yeterlidir.

  • Yaprakların kenarları kahverengi oluyor.

Bitkiniz aşırı sulanmış / aşırı susuz kalmış veya bitki üzerinde yüksek miktarda tuz birikmiş. Bitkinizi sularken hazır su, dinlendirilmiş su veya yağmur suyu kullanabilirsiniz.

  • Sararmış yapraklar veya siyah saplar.

Sararmış yapraklar kuru toprağın bir göstergesidir. Bitkide önce en eski yapraklar sararır. Sararan veya sararacak olan yaprakları temiz bir bıçak veya makas ile kesin. Toprağı kontrol edin ve iç kısımları kuruysa, iyi bir sulama yapın.

  • Solmuş yapraklar.

Solmuş yapraklar görürseniz, burada bir sulama sorunu da vardır. Bitki ya aşırı sulanmıştır ya da aşırı susuzluk çekmiştir. Aşırı sulanırsa, bitki kök çürüklüğünden muzdarip olabilir. Kökleri değerlendirmek için bitkiyi saksıdan çıkarmayı deneyin. Kökleri temizleyin, yumuşak kısımları budayın ve yeni toprağa koyun.

Monstera deliciosa 'nın bakımı kolay mı?

Bir ev bitkisi olarak, bu bitkinin yetiştirilmesi ve bakımı kolaydır. Ancak açık havada, gelişmesi için doğru sıcaklık ve nemi ona vermelisiniz.

Neden bazı Monstera deliciosa bitkilerinin yaprakları diğerlerinden daha fazla ayrılıyor?

Fenestre yani bitki yaprağındaki açıklıkları oluşturmak için çok fazla enerji gereklidir. Bitki ne kadar fazla ışık alırsa o kadar çok bölünür. Daha az ışık, daha küçük, daha az gösterişli yapraklar üretmesine sebep olur. Burada dikkat etmeniz gereken nokta aydınlık ortam ile güneş ışığının aynı şeyi ifade etmediğini anlamaktır. Çünkü bitki üzerine gelen direkt güneş ışınları bitki yapraklarını yakar.

Monstera deliciosa ve Monstera adansonii arasındaki fark nedir?

Her iki bitkide Monstera ailesinin bir üyesidir, ancak farklı olan yapraklarının boyutudur. Monstera deliciosa ‘nın yaprakları Monstera adansonii ‘nin küçük yapraklarından önemli ölçüde daha büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir