Salon Çiçeği Bakımı

Calathea Orbifolia Bakımı: Bitkinizin Evinizde Gelişmesine Yardımcı Olacak İpuçları

Calathea Orbifolia bakımı nasıl yapılır

Calathea orbifolia, Güney Amerika ormanlarından gelen bu koyu yeşil güzellik, ince çizgili yapraklarıyla çok çarpıcı görünüyor. Hava temizleme yetenekleri ve çocuklu, evcil hayvanlı evler için zararlı olmaması nedeniyle popüler bir salon bitkisidir. Geniş yapraklar dokulu ve oval şekillidir. Orbifolia yaprakları yayılarak bulunduğu her odaya yağmur ormanlarının esintilerini getirir.

Calathea Orbifolia Bakımı Hakkında Pratik Bilgiler

Bilimsel Adı Calathea Orbifolia
Sınıfı Marantaceae Ailesi
Yaygın Adı Dua Çiçeği
Yetiştiği Bölge Amerika ‘nın Tropik Bölgeleri
Güneş İhtiyacı Orta Derece ve Dolaylı Işık
Sıcaklık İhtiyacı 15-21 ℃
Toprak İhtiyacı İyi Drene Edilmiş Hafif Toprak
Çiçek Rengi ve Çiçeklenme Zamanı Yaz aylarında Beyaz/Mor renkte çiçekler açar.

Calathea Orbifolia Bakımı Nasıl Yapılır?

 • İyi drenajlı tropik bitkiler için kompost ve saksı toprağı karışımı içinde Calathea orbifolia’nızı büyütün.
 • Sık sık, ancak küçük dozlarda sulayın ve ideal olarak %55 civarında nemli bir ortamda saklayın.
 • Dolaylı güneş ışığı alan bir yere yerleştirin ve sıcaklığı 15-21 arasında tutun.
 • İlkbahar ve yaz aylarında her üç haftada bir gübreleyin.

Yukarıda, Calathea orbifolia bakımı için en temel gereksinimleri yazdım. Şimdi dua çiçeği nasıl sulanır, nasıl çoğaltılır ve hangi toprak karışımı kullanılır gibi soruları yanıtlayacağım. Onları mutlu ve sağlıklı tutmak için en iyi ipuçlarına geçelim.

1: Dua Çiçeğini Orta Derece ve Dolaylı Işık Alanına Yerleştirin

Calathea orbifolia bakımıyla ilgili mantık, doğal ortamının bir kopyasını yaratmaya çalışmaktır. Bu fikir çoğu bitki için çok iyi sonuç verir. Calathea genellikle gölgeli orman zeminlerinde yetiştiği için doğrudan güneş ışığını sevmez. Doğrudan güneş ışığı yaprakları yakacağı için yarardan çok zarar verir.

Dolaylı ışık alan aydınlık bir odaya yerleştirin; doğrudan gölgeye değil, güneş ışığı altında da değil. Kuzeye bakan bir pencere genellikle idealdir, ancak doğuya bakan bir pencereden hafif bir sabah güneşi alsa hiç fena olmaz

2: Dua Çiçeğini ‘nin Sıcaklık İhtiyacı

Doğrudan güneş ışığını sevmese de, kesinlikle sıcaklığı sever. Dua çiçeği türleri için en iyi sıcaklıklar yaklaşık 20℃ ‘dir. Şunu söylemeliyim ki dua çiçekleri sıcaklıktaki ani değişiklikleri hiç sevmezler.

Normal ev ortamı sıcaklıklarımız bu tropikal bitkiler için mükemmeldir; 18°C ile 24°C arasını severler. Birkaç derece daha fazla dayanabilirler, ancak yaprakları kıvrılmaya başlarsa, sıcaklık çok yüksektir. Soğuk havaya ne kadar dayanabilir sorusunun cevabı ise 10-15ºC sıcaklıklara kadar sağlıkla yaşamaya devam edebilirler.

3: Dua Çiçeğini ‘nin Nem İhtiyacı

Nem, evlerimizdeki ısıtma sistemlerinin ev içindeki havayı önemli ölçüde kurutabileceği kış aylarında önemli bir faktördür. İdeal nem seviyesi yaklaşık %54 civarıdır.

Bitki yetiştirme koşullarınızı gerçekten iyi yönetmek istiyorsanız ucuz bir higrometre satın alabilirsiniz. Seralar yüksek nem oranları sebebiyle dua çiçekleri için harika bir yer, ancak bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, onu banyonuzda veya nemin genellikle en yüksek olduğu mutfağınızda tutabilirsiniz. Ayrıca bitkiyi bir sprey şişesiyle nemlendirebilirsiniz.

4: Calathea Orbifolia Nasıl Sulanır ? Dua Çiçeği Türleri Nasıl Sulanmalı ?

Calathea orbifolia ile ilgili dikkate alınması gereken çok önemli bir faktör, onu ne sıklıkta ve ne kadar suladığınızdır. Tropikal doğası, toprağın eşit derecede nemli olmasını ve asla tamamen kuru olmamasını sevdiği anlamına gelir.

Toprakta ki doğru nem seviyesini elde etmek için toprağı kontrol edin ve toprağın üstten 2-4 santimi neredeyse kuruduğunda yeniden sulayın. Bu uygulama, nem kaynaklı böcek ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur ancak fazla kurumasına izin vermeyin. Aşırı sulama her bitkide olduğu gibi dua çiçeği türlerinde de kök çürümesine neden olur.

Kök çürümesinin farklı sebepleri de vardır. Toprakta yetersiz drenaj olduğunda, saksıda çok az veya tıkanmış drenaj delikleri olduğunda, ihtiyaç fazlası su saksıyı terk edemez bu nedenle kökler çürümeye başlar. Ne yazık ki, kök çürümesi başladıktan sonra bir bitkiyi iyileştirmek ve tamamen kurtarmak çok zordur. Bu durumdan kaçınmanın ve Calathea’nın yeterli neme sahip olmasını sağlamanın en iyi yolu, her seferinde çok sık ancak küçük miktarlarda sulamaktır. Unutmayalım sık sık ancak az miktarda su vereceğiz!

Sulama yaparken kullandığınız suya dikkat edin!

Dua çiçeğinin su ihtiyacını karşılarken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktaya değinelim. Sulamalarımızda genellikle musluk suyu kullanıyoruz ancak bazı bitkiler musluk suyunda bulunan mineral ve tuzlara karşı hassastır. Yaprakların yüzeyinde renk atması başlarsa, su kaynağınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yağmur suyu bitkiler için en doğal kaynaktır ve klor gibi ilave mineraller içermez. Balkonunuza veya verandanıza küçük bir yağmur suyu toplayıcı kurun ve tüm iç mekan bitkileriniz için kullanın. Farkı göreceksiniz!

Dipnot: Dua çiçeği yaprakları daha az hareket etmeye başladıysa veya geceleri kıvrılmıyorsa, bu daha fazla suya ihtiyaç duyduklarının bir işareti olabilir.

5: Bitkinizi İlkbahar ve Yaz Boyunca Besleyin

Sıcak ilkbahar ve yaz aylarında, bitkinizi her ay gübreleyin, ancak daha fazla değil. Bu bitkiler aşırı besine karşı hassastır ve yaprak uçlarının kahverengiye dönmesine neden olur.

Yüksek azot, Fosfor ve Potasyum seviyelerine sahip iyi dengelenmiş bir gübre kullanın. Organik gübreler, genellikle bu kategorilerde yüksek olduğu ve doğal kaynaklı olduğu için idealdir. Sentetik gübreler, toprakta biriken ve Calathea orbifolia’nın hassas köklerine zarar verebilecek tuzlar içerir. Bitkiyi gübrelemeden bir gün önce sulayın, böylece besinler köklere şok etkisi yapmaz ve yakmaz.

6: Calathea Orbifolia Nasıl ve Ne Zaman Budanır ?

Dua çiçeği türleri kolayca strese girebilir ve çok sık rahatsız edilmekten hoşlanmaz. Budarken, çoğaltırken veya saksı değişimi yaparken bunu aklınızda bulundurun.

Bitkiyi strese sokabilecek bu eylemlerin hiçbirinin sık sık yapılması gerekmez, bu yüzden direnin ve ellerinizi onlardan uzak tutun! Calathea Orbifolia’nın budama işlemi nispeten basittir, sadece bitki en stresli olduğunda yani saksı değişiminden hemen sonra herhangi bir budama yapmayın. Temel budama süreci şu şekildedir:

 • Bitkinize her açıdan bakın ve ölü, sarı veya kahverengi yaprakların nerede olduğunu tespit edin.
 • Bitkide ki hasarlı yaprakları kesmek için sterilize edilmiş ve keskin bir alet kullanın. Alet ne kadar keskinse bitkiyi o kadar az zedelemiş olursunuz.
 • Kestiğiniz yaprakları saksı dışına atın, çünkü onları bitkinin toprağında bırakmak bazen enfeksiyon veya hastalık yayabilir.

7: Calathea Orbifolia Nasıl Çoğaltılır?

Orbifolia’yı çoğaltmak ne yazık ki budamak kadar basit değildir bu yüzden nadir bir türdür. Kök seviyesinde bölünme gerektirir. Kök kesimlerinin yapılması çok zordur ve genellikle başarısızlıkla son bulur. Peki bölerek Orbifolia ‘nızı nasıl çoğaltabilirsiniz? Cevapı aşşağıda:

 1. Calathea’nızı bölmek için uygun bir çalışma tezgahına geçin çünkü bu işlem biraz dağınık olacak.
 2. Kök çevresindeki kolayca düşen büyük toprak kümelerini çıkarın, yavaşça ana köke ulaşın.
 3. Çok sayıda küçük kök gördükten sonra, rizomlara yaklaşana kadar toprağı hafifçe uzaklaştırın. Rizom, yeni bitkilerin gelişebileceği ve genellikle yatay olarak büyüyen yeraltındaki kalın bir kök parçasıdır.
 4. Mümkün olduğunca çok toprağı çıkardıktan sonra, bitkinin ana yumrudan daha küçük büyümeye gösteren kısımlarını kesmek için sterilize edilmiş bir bıçak kullanın. En az bir gövdeye ve bazı gelişmiş köklere sahip bölümleri seçin. Bu aşama çok zor, bu yüzden biraz zaman ayırmanız gerekiyor.
 5. Kestiğiniz parçaları tezgahın üzerine yerleştirin ve saksılama işlemi için toprağınızı karıştırın. Pomza, perlit ve Hindistan cevizi gibi bileşenleri toprağınıza ilave ederek iyi drenaja sahip bir toprak karışımı elde edebilirsiniz. Tüm saksılarınızda drenaj delikleri olduğundan emin olun!
 6. Kestiğiniz parçaları koymadan önce saksılara bir miktar toprak ekleyin, ardından bitkiyi yerleştirin ve saksının geri kalanını doldururken düz durması için elinizle hafifçe destekleyin.
 7. Yeni bitkiler yetiştirirken, düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Topraktan baş gösteren filizler olduğunda, başarılı bir çoğaltma işlemi için kendinizi tebrik edebilirsiniz!

Calathea Türlerinin Hastalıkları ve Zararlıları

Sürekli nemli toprak nedeniyle, mantar ve külleme bu bitki ile ilgili sorun olabilir. Örümcek akarları, yaprak bitleri derhal ele alınmadığı sürece diğer iç mekan bitkilerini istila edebilir ve hızla yayılır.

Bu zararlılar çok küçüktür ve sadece sapların etrafındaki küçük ağlar veya sarımsı kahverengi bir renk olan yaprakların alt tarafındaki renksiz alanlarda görülür.

Bu  mantarları ve zararlıları tedavi etmenin çeşitli yolları vardır. Yapraklarda ve toprakta hem böcekler hem de küf için iyi olan ve doğal olarak türetilen bir neem yağı spreyi kullanmaktır. Zararlıların bazıları toprağın üst tabakasına yumurta bırakır. Bitkimizi tedavi ederken toprağın üstten birkaç santim kadarını değiştirmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bakım Açısından Tüm Calathea Türleri Aynı mıdır?

Calathea cinsinde 300’den fazla tür vardır, ancak hepsi tropikal bitkilerdir. Bu nedenle benzer su ve güneş ışığı ihtiyaçları vardır. Ancak bazı şeyler türlere özgü olduğu için belirli ihtiyaçları ve yaygın zararlıları araştırmak gerekir. İyi haber, yenilmesi ve yutulması durumunda hiçbirinin insanlar veya hayvanlar için zehirli olmadığıdır. Ancak yediğiniz zaman size biraz mide ağrısı verebilirler, bu yüzden yemeyin.

Calathea Orbifolia’mı Ne Sıklıkta Nemlendirmeliyim?

Bu, yaşadığınız iklimin türüne ve evinizin ne kadar kuru olduğuna göre değişir. Ancak ortalama koşullarda birkaç günde bir veya haftada iki kez nemlendirebilirsiniz. Toprağın hızla kuruduğunu fark ediyorsanız, her gün yapraklarına su püskürtebilirsiniz.

Calathea Orbifolia Bakımı

Görsel: Yaprakları Sararmış Bir Calathea Makoyana Bitkisi

Yardım! Dua Çiçeğimin Yaprakları Kahverengiye Dönüyor /Kıvrılıyor, Ne Yapmalıyım?

Calathea türlerinin yapraklarında kahverengi olma veya kıvrılma durumu tipik olarak birçok sorunun belirtisidir, bu nedenle sorunu tespit sürecinde biraz araştırma yapmanızda fayda var. Bitkinin aşırı sulanması veya yetersiz nem genellikle nedendir, bu sebeple toprağın ne kadar nemli olduğunu parmağınızla kontrol edin ve gerekirse yapraklara daha sık su püskürtün.

Yaprak kıvrılması çok soğuk sıcaklıklardan kaynaklanır, bu nedenle termostatınızı kontrol edin ve bitkinizi bir veya iki derece daha sıcak bir yere almayı deneyin.

Aşırı gübreleme kahverengi yaprak uçları için başka bir sebeptir, bu nedenle sık sık gübre veriyorsanız bir süre ara verin. Sorun hala devam ediyorsa, kullandığınız suyun kalitesi problem olabilir, bu nedenle hazır ve klorsuz bir su kullanın.

 

 

 

Calathea Orbifolia Bakımı: Bitkinizin Evinizde Gelişmesine Yardımcı Olacak İpuçları” üzerine bir düşünce

 1. aynurguder5 dedi ki:

  Bu tür ve başka türlerden de büyütüyorum geçen yıl çok sulamaktan pek çoğunu çürüttüm tekrar aldım yanınızdan nasılsın bakacağımı daha iyi anladım verdiğiniz detaylı bilgiler için çok teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir